Mimo wielu dostępnych środków ogrzewania domów, drewno wciąż jest i będzie stosowane. W zależności od gatunku drewna wykazuje różne cechy pod względem kaloryczności, estetyki, czasu przygotowania do tego by mogło posłużyć za drewno opałowe. Do spalania drewna w kominkach uznawane za najlepsze jest drewno liściaste.
Drewno drzew iglastych wydziela żywice i strzela podczas spalania. W zależności od gatunku wymagany jest różny czas sezonowania – suszenia drewna, tak by osiągnęło optymalną wilgotność. Drewno brzozy schnie bardzo szybko, a nawet wilgotne drewno też się spala. Dąb potrzebuje około 3 lat by mógł trafić odpowiedni do kominka. Najczęściej wykorzystane drewno opałowe jest nie nadające się do przemysłowego zastosowania drewno. Jest to dość często drewno gałęziówka M2. Drewna sklasyfikowane do grup S4, znacznie rzadziej do grup s2 – s2a, s2b czyli tak zwanej papierówki. Drewno S2a z porównaniem do grup S4 nie powinno zawierać zgnilizny lecz jest droższe. Ciągle prowadzimy sprzedaż i skup drewna opałowego.
Zapraszamy do nas – Nowe Bagienice 1B; 11-700 Mrągowo
Nasze drewno kominkowe i opałowe pochodzi głównie z terenu nadleśnictwa Mrągowo i nadleśnictw okolicznych – Wipsowo, Korpele, Olsztyn, Strzałowo. Spychowo, Wichrowo. Dzięki dużemu zróżnicowaniu w różne gatunki drzew, drewno opałowe, może być dostoswane pod najbardziej wymagającego klienta. Dzięki własnemu transportowi drewna z hds i niedużej odległości leśnictw oferujemy drewno kominkowe w niskiej cenie.
- Dąb – jest popularnym drewnem stosowanym na opał. Drewno dębowe jest trudne w wysuszeniu. Ze względu na zawartość garbnika który zatyka pory, drewno należy suszyć najpierw pod niebem. Zabieg ten ma na celu wypłukanie z drewna dębu garbnika. Po tym zabiegu możemy suszyć go pod zadaszeniem. Jest Kalorycznym drewnem opałowym. Wartość opałowa 1 metra sześciennego to 2803 Kcal/m3
- Brzoza – jest doskonałym drewnem opałowym. Pali się nawet wilgotna. Kora brzozy nadaje się doskonale jako rozpałka – nie chłonie wody. Drewno brzozy jest jasnego koloru. Należy drewno brzozy odpowiednio magazynować i przykryć. Nieodpowiednio magazynowane może szybko ulec rozkładowi. Wartość opałowa drewna brzozy to około 2840Kcal/m3.
- Buk – opał z drewna bukowego z racji swojej wysokiej kaloryczności jest poszukiwanym drewnem opałowym. Stosuje się je do wyrobu węgla drzewnego. By wysuszyć buk potrzeba ponad 2 lat. Jest to drewno twarde ze względu na swoją dużą gęstość. Wycinkę drzewa powinno przeprowadzać się niskich temperaturach. Ma wysoką tendencję do zaparzenia, czyli zaatakowania przez grzyby. Suche drewno buku ma wysoką wartość opałową – 3091 Kcal/m3.
- Grab – Jego wysoka gęstość i niska zawartość wody w drewnie powoduje że jest chętnie wybieranym drewnem opałowym. Jest rzadko występującym gatunkiem drzew w Polsce.
- Olcha – Jest bardzo często wybierana do wędzarni. Ze względu na swoją niską kaloryczność raczej rzadko wybierana jest na opał. Za to dość często grupy S2A i S2B – papierówka, są stosowane w przemyśle. Olcha swoją kaloryczność posiada na poziomie 2101 Kcal/m3
- Topola – Topola świeżo ścięta zwiera w sobie dużą ilość wody. Jest drewnem nisko kalorycznym. A czas odparowania wody, by mogła posłużyć do palenia to około dwóch lat. Topolę uważa się za chwast. Szybko przyrasta. Jej kaloryczność wynosi około 1724 Kcal/m3
- Osika – nie strzela i nie dymi jak drewno iglaste. posiada niską kaloryczność. Osika jest stosowana w przemyśle celulozowym. Podczas spalania oddaje wysoki jasny płomień, przez co dość często jest stosowana do oczyszczania komina z sadzy.
Drewno kominkowe oferujemy z transportem. Dostarczamy również drewno z transportem hds w wałkach 2,5 lub innych.
FPHU Umiński – drewno kominkowe i opałowe
Nowe Bagienice 1B
11-700 Mrągowo
(woj. warmińsko-mazurskie)
tel. 606 819 558
Zródło: