
Historia certyfikacji FSC w Polsce sięga do końca lat 90, kiedy to pierwsze nadleśnictwa w Polsce uzyskały certyfikat. Łącznie certyfikacją FSC jest objętych 72% powierzchni lasów.
FSC® (Forest Stewardship Council®) jest obecnie najbardziej rozpoznawalnym systemem certyfikacji na świecie. Oparty jest na szeregu wymogów, które stworzyli członkowie organizacji FSC. Certyfikat uznawany jest za symbol Odpowiedzialnej Gospodarki Leśnej.
Certyfikat FSC CoC to tzw. łańcuch kontroli pochodzenia produktu (Chain of Custody). W skład łańcucha dostaw FSC CoC wchodzą: Pozyskanie drzewa z lasu, obróbka drewna, produkcja wyrobów drewnianych, pakowanie, dystrybucja, sprzedaż.
Drewno kontrolowane FSC to materiał niecertyfikowany który może być łączony z materiałem FSC w wyniku którego powstaje produkt z etykietą FSC Mieszany. Drewno kontrolowane FSC to drewno pochodzące ze źródeł które są akceptowane. Spełnia minimalne wymagania z odpowiednim zarządzaniem lasem. Jest pięć kategorii materiałów nieakceptowanych:
- Drewno pozyskane nielegalnie;
- Drewno pozyskane z pogwałceniem/naruszeniem praw tradycyjnych i praw człowieka;
- Drewno pozyskane z lasów, których szczególne walory ochronne (HCVF) są zagrożone przez działalność gospodarczą;
- Drewno pozyskane z lasów będących przekształconymi plantacjami lub nieleśnymi użytkami leśnymi;
- Drewno pozyskane z lasów, w których sadzi się drzewa modyfikowane genetycznie.
Zródło:
https://pl.fsc.org/pl-pl/certyfikacja-gospodarki-lesnej-fm/certyfikacja-fm-w-polsce
https://pl.fsc.org/pl-pl/certyfikacja-gospodarki-lesnej-fm/drewno-kontrolowane